Historia Internetu

Opowiadanie o historii powstania i rozwoju Internetu należało by chyba zacząć od roku 1945. Dlaczego tak wcześnie? Otóż w tym właśnie roku na łamach czerwcowego numeru Atlantic Monthly Vannevar Bush opublikował swój artykuł zatytułowany As We May Think. Nakreślił w nim idee leżące u podstaw hipertekstu.

Następnie musimy przeskoczyć nieco ponad dekadę i przenieść się do okresu Zimnej Wojny, a konkretnie do roku 1957. Wtedy to Departament Obrony USA, po wystrzeleniu przez Rosjan roku pierwszego Sputnika, powołał ARPA (Advanced Research Projects Agency – Agencję ds. Zaawansowanych Przedsięwzięć Badawczych). Postawionym przed agencją zadaniem było zaprojektowanie i zbudowanie takiej sieci komunikacyjnej, która mogłaby działać nie tylko w sytuacji zniszczenia tradycyjnych środków komunikacji, a także zniszczenia części jej samej w wyniku ewentualnego ataku nuklearnego. Celem jej istnienia miało być zapewnienie możliwości przekazywania rozkazów jednostkom wojskowym. Ideą był brak centralnego punktu, od którego zależałoby dzianie całej sieci, gdyż uzasadniona była obawa przed atakiem na taki punkt. Jej funkcjonowanie miało być analogiczne do sieci telefonicznej. ARPA wywiązała się z tego zadania. Sieć Internet jest więc dzieckiem Zimnej Wojny.

Trwające badania, doprowadziły w 1969 roku do powstania eksperymentalnej sieci pod nazwą ARPAnet. Powstała ona z czterech połączonych ze sobą komputerów mieszczących się w wybranych instytucjach naukowych: Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, Instytucie Stanforda oraz Uniwersytecie Stanowm Utah. Do jej zbudowania wykorzystano koncepcję sieci rozproszonej zaproponowaną w 1964 roku przez RAND Corporation. Utworzona w ten sposób sieć była więc zdecentralizowana – każdy z komputerów był równorzędny i połączony z wszystkimi pozostałymi. W przypadku awarii jednego z nich, sieć funkcjonowała nadal. Jej działanie było oparte na wymianie pakietów, to znaczy partie informacji były dzielone na mniejsze jednostki (tzw. pakiety), następnie przesyłane osobno przez sieć oraz ponownie łączone ze sobą po dotarciu do odbiorcy. Rozwiązanie to miało trzy kluczowe zalety. Po pierwsze z jednego łącza mógł korzystać nie jeden, a wielu użytkowników. Po drugie w przypadku wystąpienia błędów transmisji nie było konieczności przesyłania całej informacji po raz drugi. Ponownego przesłania wymagały jedynie te pakiety, które nie dotarły do odbiorcy lub dotarły z przekłamaniami. Po trzecie, poszczególne pakiety mogły docierać do odbiorcy różnymi drogami wybierając te, które w danej chwili były najmniej obciążone.

Jako pierwsza dostępna usługa sieciowa pojawia się FTP (File Transfer Protocol) w 1970 roku umożliwiająca transmisję plików. Zaczynają powstawać zbiory najróżniejszych plików, programów, sterowników. Rok 1971 to początek poczyt elektronicznej - Ray Tomlinson wysyła pierwszą wiadomość email przy pomocy napisanego przez siebie programu. W 1972 roku powstaje Telnet, umożliwiający zdalną pracę na innych komputerach za pośrednictwem sieci.

ARPAnet łączy kilkanaście instytucji akademickich i rządowych, zwiększa się liczba węzłów i serwerów. Agencja ARPA zostaje przemianowana na DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). W 1973 roku powstaje pierwsze połączenie międzynarodowe z USA do Wielkiej Brytanii, przyłączające do sieci London College University przez Norwegię (Royal Radar Establishment). W 1974 po raz pierwszy pojawia się słowo Internet. Użyte zostaje w opracowaniu badawczym pod tytułem A Protocol for Packet Intercommunication na temat protokołu TCP, autorstwa Vintona Cerfa (człowiek znany jako "ojciec Internetu") i Boba Kahna. Kilka lat później, bo na przełomie lat 70-tych i 80-tych pracują oni pracują nad stworzeniem standardowego dla wszystkich serwerów w sieci sposobu komunikacji. Efektem ich pracy jest wprowadzony w 1982 roku, jako standard dla ARPAnet’u, protokół TCP/IP.

W 1976 roku opracowany zostaje protokół UUCP (Unix to Unix Copy Protocol) używany na początku rozwoju grup dyskusyjnych (Usenet). Jego autorem jest Mike Lesk z AT&T Bell Labs. W 1977 powstaje lista dyskusyjna (Mailing List) - pocztą elektroniczną połączonych zostaje około stu naukowców. Opracowane zostają również protokoły TCP i IP. W 1979 za sprawą studentów Toma Truscott’a i Jamesa Ellis’a (Duke University) oraz Stevea Bellovin’a (University of North Carolina) powstają grupy dyskusyjne (Usenet). W 1981 roku dla naukowców nie mających połączenia z ARPAnet’em powstaje CSNET (Computer Science Network). W tym samym roku powstaje również BITNET (Because It's Time NETwork) łącząca City University of New York z Yale University. Rok później na starym kontynencie powstaje sieć Eunet (European Unix Network). Daje możliwość korzystania z poczty elektronicznej i Usenet’u.

1 stycznia 1983 roku nastąpiło rozdzielenie ARPAnet'u na część cywilną (ARPAnet) oraz militarną (MILNET). Obie sieci połączono ze sobą za pomocą bramy (gateway). Powstaje też połączenie pomiędzy ARPAnet a CSNET, co jest uważane za początek Internetu. W tym czasie utworzono połączenia do Europy, Ameryki Południowej, Japonii i Australii. Na University of Wisconsin powstaje pierwszy Name Server. Również w '83 w na starym kontynencie powołana stworzony zostaje odpowiednik sieci BITNET o nazwie EARN (European Academic and Research Network) - Europejska Akademicka i Badawcza Sieć Komputerowa.

Sieć rozwijała się, rosła liczba połączeń, hostów i użytkowników. Eksperymentowano, tworzono standardy wymiany danych, powstawały coraz to nowe usługi sieciowe. W początkowych latach w sposób mozolny, jednak z biegiem czasu rozwój ten nabierał impetu. Zasadniczy przełom, określany mianem „kamienia milowego” nastąpił na początku lat ‘90. Do powszechnego użytkowania weszły wtedy proste przeglądarki internetowe i modemy. W połączeniu z nieskomplikowanym w obsłudze oprogramowaniem, rosnącą dostępnością komputerów klasy PC i zmianach zachodzących w obszarach telekomunikacji niosącym ułatwienia w dostępie do łączy, zapoczątkowało to bardzo dynamiczny rozwój Internetu i stało się przesłanką jego szerokiego wykorzystania do różnorodnych celów społecznych i ekonomicznych, w tym także do działań promocyjnych.

Na dzień dzisiejszy użytkownicy tej sieci stanowią wielomilionową i ciągle powiększającą się społeczność. Gwałtowny rozwój i bazujące na nim prognozy pozwalają przewidywać, że będzie to najbardziej popularny sposób zdobywania informacji. Dokładne określenie liczby użytkowników korzystających z Internetu nie jest jednak zbyt istotne. Jest to nowoczesne medium, które rozwija się niezwykle szybko i w przyszłości z całą pewnością wszystkie inne media staną się jego integralną częścią. Dużo bardziej interesujące dla przedsiębiorstw działających w Internecie są wyniki badań cech demograficznych i osobowościowych Internautów. Udzielenie odpowiedzi na pytanie o powody tak szybkiego rozrastania się sieci jest bardzo proste. Nie ma wątpliwości co do tego, że jest to medium o atrakcyjnych właściwościach, oddające do dyspozycji swoim użytkownikom unikatowe możliwości.

Copyright © 2007 - 2008